10
Fe
Zasady działania koła dwumasowego
10.02.2017 15:21

Większość nowoczesnych silników typu diesel generuje odczuwalne wibracje, które przenoszone są do różnych podzespołów pojazdu, w tym skrzyni biegów. Koła dwumasowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby redukować powstające drgania. Jednocześnie chronią one podzespoły skrzyni biegów, dzięki czemu w znacznym stopniu zwiększa się komfort podczas jazdy samochodem.

Jak skonstruowane jest koło dwumasowe?

Pod względem wizualnym koło dwumasowe nie odbiega znacząco od zwykłych kół zamachowych. Różnią się one jednak pod względem konstrukcji wewnętrznej, która w przypadku kół dwumasowych jest dość skomplikowana. Składają się one z dwóch mas. Stronę pierwotną przytwierdza się do wału karbowego. Dzięki obecności zębatego wieńca, może ona płynnie współpracować z rozrusznikiem. Stronę wtórną zamieszcza się na stronie pierwotnej, gdzie zostaje ułożyskowana przy pomocy łożysk promieniowych i osiowych.

Obie masy łączy tłumik drgań skrętnych, który jest układem wygłuszającym. Przy pomocy sprężyn i talerzy sprężynujących o dużej wydajności jest w stanie niwelować wibracje generowane przez układ napędowy. Podobnie jak koła zamachowe, ze względu na swoją skomplikowaną budowę dwumasy bardzo często ulegają awariom. Jednak nawet jeżeli pod wpływem eksploatacji dojdzie do jego zużycia, wciąż możliwa jest wymiana koła dwumasowego.

Jak działa koło dwumasowe?

Koło dwumasowe działa dwufazowo. Pierwsza z faz opiera się na działaniu miękkich sprężyn, które tłumią drgania i gwarantują płynność uruchamiania i gaszenia silnika. W drugiej fazie udział mają sprężyny twarde. Zapewniają one skuteczne niwelowanie wibracji, które generowane są podczas jazdy na obrotach o różnych zakresach.
Dzięki upłynnianiu pracy silnika, gwałtowny wzrost obrotu we współczesnych jednostkach napędowych nie jest odczuwalny przez pasażerów pojazdu. Dwumasy niwelują wibracje także podczas pracy na niskich obrotach, gdzie moment załączenia sprzęgła ulega natychmiastowej redukcji szarpnięcia.

Żywotność skrzyni biegów jest dzięki kołom dwumasowym znacznie dłuższa, ponieważ opóźnienie występujące w trakcie dodawania gazu ulega znacznemu zmniejszeniu. Prawidłowe działanie układu napędowego w niskim zakresie obrotów pracy silnika bezpośrednio wpływa na oszczędność paliwa. Do sprawnej zmiany przełożeń przyczynia się znacznie mniejsza siła, jaką należy wykonać do zmiany biegu. Komfort jazdy zwiększa również bardzo dobre tłumienie drgań w momencie nagłego skoku momentu obrotowego, nawet przy bardzo gwałtownej zmianie obciążenia układu napędowego. W ten sposób tłumiony jest również hałas jednostki napędowej.

Comments


Datenschutzerklärung
Make your free website at Beep.com
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!