03
Ap
Jakie są przyczyny i objawy awarii przepływomierza?
03.04.2017 14:13

Niektóre elementy samochodu potrafią przysporzyć zarówno mechanikom, jak i ich właścicielom sporo kłopotów. Posiadają one odpowiedzialne funkcje, które odpowiadają nie tylko za komfort jazdy, ale również za bezpieczne i prawidłowe działanie najważniejszych jego części.

Czym jest przepływomierz?

Przepływomierz to właśnie jeden z takich elementów każdego samochodu. Potrafi być on niezwykle kapryśny, jednak przy odpowiedniej trosce i konserwacji, właścicielowi samochodu - w niego wyposażonego - pomoże oszczędzić pieniądze na paliwie, a także sprawi, że będzie on działał sprawniej.

Za co odpowiada przepływomierz? Jest urządzeniem, które rejestruje poziom ilości powietrza dostarczanego do kanału dolotowego silnika, a także odpowiada za przekazanie informacji do komputera pokładowego. Dzięki niemu możliwe jest regulowanie dawki paliwa, które dostarczane jest do silnika, w takiej proporcji, aby było ono zgodne z warunkami dla spalania stechiometrycznego. Przepływomierz wpływa na możliwie najbardziej efektywne spalanie, przy najmniejszej ilości emisji spalin, dodatkowo chroniąc poszczególne komponenty silnika.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii przepływomierza?

Jednymi z najczęściej spotykanych przyczyn awarii przepływomierz są oczywiście zanieczyszczenia. Powietrze, które wpływa do niego, zawiera liczne drobne zanieczyszczenia i kurz, te osadzają się w jego wnętrzu, a miarę upływu czasu powoduje jego zabrudzenie, a nawet awarie.

Do innych przyczyn awarii przepływomierza należą:

  • uszkodzenia na elementach pomiarowych,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • przesunięcia elementu pomiarowego,
  • a także braki stylu na łączach pomiarowych.

Jak rozpoznać awarię?

Kierujący pojazdem w pierwszej kolejności może odczuć spadek mocy samochodu. Spotykana jest również nierówność pracy silnika, a nawet - w skrajnych przypadkach - jego gaśnięcie. Przy awarii przepływomierza można również zaobserwować zwiększone zapotrzebowanie auta na paliwo.

Przepływomierz może dać znać o swojej dysfunkcji również, gdy zapala się lampka na desce rozdzielczej, sygnalizując najbliższy przegląd lub awarie silnika.

Jak radzić sobie z awarią?

Ostatecznym rozwiązaniem w przypadku awarii będzie wymiana przepływomierza. Należy go dobrać w zależności od tego, jaki przepływomierz był oryginalnie zainstalowany w aucie. Polecane przepływomierze dla większości współczesnych konstrukcji to przepływomierze masowe powietrza. Przepływomierz masowy powietrza to element, który dostosowany jest do nowoczesnych pojazdów.

Comments


Datenschutzerklärung
Create your free website at Beep.com
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!