09
No
Rewolucyjny silnik BMW
09.11.2015 13:36

Nowoczesne rozwiązania technologiczne opracowywane przez poszczególnych producentów samochodów nie przestają nas wprawiać w zachwyt i zdumienie. Niektóre z nich wydają się zupełnie niepotrzebne a bez innych nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie podróżowania w dzisiejszych czasach.

Bezdyskusyjnie jednym z producentów narzucających współczesne trendy jest niemiecka marka BMW. Firma kilka miesięcy temu ogłosiła, że planuje wprowadzić do swojej oferty innowacyjny silnik wysokoprężny o pojemności 3 litrów wyposażony w bagatela cztery turbosprężarki. Informacja ta brzmi jak rodem z motoryzacyjnej bajki ale inżynierowie z Monachium nie słyną z żartobliwego podejścia do swojej pracy.

Cztery turbosprężarki?

Nowy motor noszący symbol B57 ma być wspomagany aż czterema turbosprężarkami. Najmocniejsza wersja tego silnika – 50d – dysponująca do tej pory mocą 381 koni mechanicznych używa zaledwie – albo aż – trzech turbosprężarek a moment obrotowy sięga 740 Nm. Motor ten znany jest przede wszystkim z serii 7 ostatniej generacji i zyskał sporą liczbę zwolenników. Po świecie motoryzacyjnym krążą nieoficjalne informacje jakoby jedna z czterech turbosprężarek miała być zasilana elektrycznie. Wstępne parametry nowego silnika jakie podało BMW to moc 408 koni mechanicznych i moment obrotowy 800 Nm. Do tego napęd przenoszony ma być 8-stopniową, automatyczną skrzynią biegów na wszystkie cztery koła.

Plotki, ploteczki...

Do tej pory na czele silników diesla oferowanych przez BMW w modelach serii 7 stał motor osiągający 265 koni mechanicznych przy 620 nanometrach momentu obrotowego. Nie jest to jednak topowa jednostka jeśli skonfrontujemy ją z silnikami wysokoprężnymi innych producentów. Możliwe, że silnik wykorzystujący cztery turbosprężarki będzie przełomowym odkryciem ustawiającym niemieckiego producenta samochodów przed takimi konkurentami jak Audi, które do modelu A8 oferuje silnik V8 o mocy 385 koni mechanicznych. O tym przekonamy się w swoim czasie, na ten moment wiadomo jednak, że nowa jednostka BMW – B57 – napędzała będzie wszystkie auta serii 7 oraz w późniejszym czasie modele spod znaku M-Performance.

Wejdź na oficjalną stronę internetową naszego sklepu i sprawdź ofertę części samochodowych do pojazdów marki BMW: https://www.iparts.pl/auto/bmw,16.html

Comments


Datenschutzerklärung
Create your free website at Beep.com
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!