30
Oc
Kiedy należy wymienić amortyzatory?
30.10.2015 13:43

Amortyzatory samochodowe są istotnym elementem pod względem bezpieczeństwa i komfortu podróżowania. Ich prawidłowy stan ma swoje przełożenie na jakość prowadzenia samochodu dlatego też należy je systematycznie kontrolować.

Jak powszechnie wiadomo amortyzatory zapewniają bezpośredni kontakt kół z drogą, po której się poruszamy. Odpowiadają za prawidłową przyczepność zwłaszcza na nierównej nawierzchni a jakiekolwiek uszkodzenie tych elementów niesie za sobą szereg niebezpiecznych skutków. Mocno wyeksploatowane amortyzatory przyczyniają się do dłuższej drogi hamowania lub też niestabilnego zachowania pojazdu w czasie pokonywania zakrętów.

Jak rozpoznać, że amortyzatory wymagają wymiany?

Dobrą okazją do sprawdzenia stanu amortyzatorów są coroczne badania techniczne przeprowadzane w każdym samochodzie. Specjalistyczne narzędzia badają sprawność amortyzatorów a diagnosta podejmuje decyzje czy wymagają one wymiany czy może ich dalsza eksploatacja nie stanowi przeszkód. Zużyte amortyzatory nie działają prawidłowo a objawia się to na kilka sposobów. Podstawową przesłanką mówiącą o niesprawnych amortyzatorach jest niestabilne zachowanie samochodu podczas jazdy. Bujanie się nadwozia przy pokonywaniu nierówności może nieść za sobą sporo konsekwencji nie tylko dla właściciela pojazdu ale też innych uczestników ruchu drogowego. Kołysanie się auta może bowiem oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Innym objawem zużytych amortyzatorów jest znacznie wydłużona droga hamowania i częsta aktywacja systemu ABS. Mogą pojawić się też charakterystyczne stuki w zawieszeniu podczas pokonywania nierówności lub intensywne zużycie ogumienia. Są to objawy, których nie należy lekceważyć i w przypadku ich wystąpienia zaleca się oddać samochód w ręce mechanika.

Sprawdzenie stanu amortyzatorów.

W momencie wykrycia nieprawidłowości układu zawieszenia pojawia się pytanie – jak sprawdzić, które amortyzatory są uszkodzone i w jak dużym stopniu. Zdaniem niektórych kierowców ciężko jest jednoznacznie stwierdzić jaki konkretny amortyzator potrzebuje wymiany. Specjalistyczne warsztaty dysponują odpowiednim sprzętem służącym do pomiaru stopnia zużycia wyrażanego w procentach. Zabieg ten polega na wprowadzeniu kół w drgania a następnie dokonaniu odczytu poszczególnych wartości pomiaru. Im krótszy jest czas do momentu „zatrzymania się” danego koła tym lepsza sprawność amortyzatora. Niestety w rzeczywistości wynik ten nie jest w 100% miarodajny gdyż określenie pełnej sprawności amortyzatorów zależy od zbyt dużej liczby czynników takich jak obciążenie badanej osi czy stopnia zużycia pozostałych elementów układu zawieszenia. Przyjmuje się zatem, że wynik powyżej 60% to bardzo dobra sprawność amortyzatorów, od 40 do 60% dobra natomiast 20 do 40% przeciętna. Istnieje jeszcze możliwość wizualnego sprawdzenia stanu amortyzatorów. Wprawne oko potrafi wykryć usterki takie jak korozja tłoka czy też wyciek oleju.

Jeżeli w naszym samochodzie amortyzatory wymagają wymiany pamiętajmy aby dokonywać jej parami. Warto również wymienić elementy sąsiadujące takie jak poduszki, łożyska i różnego rodzaju osłony. Taka wymiana daje satysfakcjonujący efekt.

Zapoznaj się ze szczegółową ofertą amortyzatorów w sklepie iParts: https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/amortyzatory,100121.html

Rewolucyjny silnik BMW

Comments


Datenschutzerklärung
Free website powered by Beep.com
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!