16
Au
Wymiana amortyzatorów samochodowych - kiedy i dlaczego należy wymieniać te części samochodowe?
16.08.2017 12:37

Wszystkie części samochodowe mają określone przez producentów interwały używalności. Po ich przekroczeniu konieczna jest ich wymiana. Niedopatrzenia wynikłe z tytułu jeżdżenia ze zużytym komponentem samochodowym, mogą mieć swoje konsekwencje w uszkodzeniu całych układów.


Jednymi z auto części, które są poddawane najbardziej intensywnemu użytkowaniu, są amortyzatory. Nawet krótka trasa powoduje wypełnienie ich cyklu ponad kilka tysięcy razy. Wzrostowi obciążeń amortyzatorów sprzyja jazda po trudnym terenie oraz poruszanie się autem w sposób dynamiczny. Indywidualne cechy części samochodowych, jakimi są amortyzatory, i dogłębne zapoznanie się z ich specyfikacją sprawi, że doskonale będziemy wiedzieć, kiedy należy je wymienić.

Jazda na zużytych amortyzatorach samochodowych

Jazda na zużytych amortyzatorach samochodowych podobnie, jak w przypadku innych kluczowych części pojazdu, może znacząco wpłynąć nie tyle, co na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, a nawet innych uczestników ruchu drogowego. Znaczenie stanu amortyzatorów jest, jak widać, zatem niebagatelne i nie sposób go lekceważyć.

Zużycie amortyzatorów można zaobserwować przy wydłużeniu drogi hamowania. Dzieje się tak na skutek tego, iż nie są one w stanie zapewnić odpowiedniej przyczepności kół do jezdni. Przy mocno zużytych amortyzatorach obniżona zostaje skuteczność również innych kluczowych dla bezpiecznego hamowania układów, jakim jest dla przykładu ABS.

Oprócz bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo jadącego amortyzatory mogą się również przełożyć na dyskomfort innych uczestników ruchu. Wyeksploatowane amortyzatory powodują drgania w aucie. Przejmują je również reflektory, które poddając się impulsom, mogą spowodować oślepienie innych uczestników ruchu.

Zużyte amortyzatory stanowią również zagrożenie dla innych części samochodowych i całych układów. W efekcie drgań pojawić się mogą kłopoty z zawieszeniem oraz ogumieniem.

Co warto wiedzieć przy wymianie amortyzatorów?

Podstawową zasadą, o której powinien wiedzieć każdy kierowca, jest ta, która mówi o wymianie amortyzatorów parami — zawsze na tej samej osi. Błędem, który jest niezwykle często popełniany przez właścicieli aut, jest troska o jedynie amortyzatory na przedniej osi. Jednak jest to zupełnie nieprawidłowe działanie, gdyż to o te na tylnej osi powinniśmy obserwować bardziej skrupulatnie, gdyż niezwykle trudno zauważyć ich zużycie. Ciągła wymiana jedynie przednich amortyzatorów może prowadzić do poważnych uszkodzeń osi tylnej, a te mogą być przyczyną poważnych wypadków.

Comments


Make your free website at Beep.com
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!